Vis hensyn på sjøen den 31. mai
Kristiansund Dykkerklubb ber om ekstra hensyn og rolig ferdsel den 31. mai i tidsrommet 09:30–13:30 grunnet fridykkeraktiviteter.
Over 1 300 britiske cruiseturister ankommer Kristiansund med cruiseskipet «Aurora» mandag morgen. Cruiseanløpet blir det største i år, både i skipsstørrelse og antall passasjerer.
Mandag blir det førstegangsanløp til Kristiansund for «Aurora» fra P&O Cruises. Foto: Creative Commons, Wikimedia, Pjotr Mahhonin.
Cruiseskipet er 271 meter, 76 000 bruttotonn og har kapasitet til 2 050 passasjerer. Når det anløper Kristiansund, skal det angivelig være 1 338 passasjerer og et mannskap på 772 om bord. «Aurora» skal ligge på Storkaia fra 08.00 til 18.00.
– Selv om «Aurora» seiler med en del ledig kapasitet, blir dette det største cruiseskipet som besøker Kristiansund i år. Med over 1 300 passasjerer om bord, vil det nok merkes godt i bybildet. Sundbåten bemanner opp for å kunne frakte maks kapasitet denne dagen, det pleier å være populært med en gratis tur på havna, sier markedsansvarlig Erika Indergaard i Kristiansund og Nordmøre Havn.
«Aurora» seiler for det britiske rederiet P&O Cruises, og det er første gang at skipet besøker Kristiansund. Dette vil bli markert med en plakettseremoni om bord.
Skipet er på et 21 dagers cruise rundt Island og langs Norskekysten. Cruiset startet i Southampton den 5. august og skipet har seilt via Island og Nordkapp til Lofoten, før det anløper Kristiansund. Herfra går turen videre til Ålesund og Haugesund før retur til England.
«Aurora» hadde planlagt anløp også i juni i år, men dette ble kansellert på grunn av at skipet måtte gå i dokk. To nye anløp er bestilt i 2023.
Neste cruiseanløp blir «Sirena» fra Oceania Cruises den 2. september.
Kristiansund Dykkerklubb ber om ekstra hensyn og rolig ferdsel den 31. mai i tidsrommet 09:30–13:30 grunnet fridykkeraktiviteter.
Årets cruisesesong starter på selveste nasjonaldagen! Lørdag 17. mai får Kristiansund besøk av det tyske cruiseskipet «Amadea». Både cruisegjester og mannskap vil ta del i nasjonaldagsfeiringa.
Utbyggingen av ny kai på Vikan på Smøla er nå ferdigstilt og kaia er overtatt fra entreprenøren. Prosjektet har støtt på noen skjær i sjøen, men den ferdige kaia står seg godt – og på budsjettert pris.