Cruiseanløp mandag 22. august:

«Aurora» blir årets største cruiseskip

Over 1 300 britiske cruiseturister ankommer Kristiansund med cruiseskipet «Aurora» mandag morgen. Cruiseanløpet blir det største i år, både i skipsstørrelse og antall passasjerer.

Illustrasjonsbilde cruiseskipet «Aurora». Foto.Mandag blir det førstegangsanløp til Kristiansund for «Aurora» fra P&O Cruises. Foto: Creative Commons, Wikimedia, Pjotr Mahhonin 

Cruiseskipet er 271 meter, 76 000 bruttotonn og har kapasitet til 2 050 passasjerer. Når det anløper Kristiansund, skal det angivelig være 1 338 passasjerer og et mannskap på 772 om bord. «Aurora» skal ligge på Storkaia fra 08.00 til 18.00.

Årets største

– Selv om «Aurora» seiler med en del ledig kapasitet, blir dette det største cruiseskipet som besøker Kristiansund i år. Med over 1 300 passasjerer om bord, vil det nok merkes godt i bybildet. Sundbåten bemanner opp for å kunne frakte maks kapasitet denne dagen, det pleier å være populært med en gratis tur på havna, sier markedsansvarlig Erika Indergaard i Kristiansund og Nordmøre Havn. 

«Aurora» seiler for det britiske rederiet P&O Cruises, og det er første gang at skipet besøker Kristiansund. Dette vil bli markert med en plakettseremoni om bord. 

Skipet er på et 21 dagers cruise rundt Island og langs Norskekysten. Cruiset startet i Southampton den 5. august og skipet har seilt via Island og Nordkapp til Lofoten, før det anløper Kristiansund. Herfra går turen videre til Ålesund og Haugesund før retur til England.

Tilbake neste år

«Aurora» hadde planlagt anløp også i juni i år, men dette ble kansellert på grunn av at skipet måtte gå i dokk. To nye anløp er bestilt i 2023.

Neste cruiseanløp blir «Sirena» fra Oceania Cruises den 2. september.

Sørsundet stengt til mai 2026

22 oktober 2025

Fra mandag 27. oktober 2025 til mai 2026 blir Sørsundet i Kristiansund stengt for all båttrafikk. Årsaken er det omfattende og pågående utbedringsarbeidet på Sørsundbrua.

360-bilder fra Kristiansund og Smøla

21 oktober 2025

Vi kan nå presentere interaktive 360 panoramabilder fra utvalgte kaianlegg i Kristiansund og på Smøla med gode muligheter til å utforske områdene. 

Flaskepost og høsthilsen

03 oktober 2025

En gang i kvartalet hiver vi ut en flaskepost for å holde eiere, styre og andre interesserte oppdaterte på trafikkutvikling og hva vi jobber med i havneselskapet. 

Scroll til toppen