Flaskepost og høsthilsen

En gang i kvartalet hiver vi ut en flaskepost for å holde eiere, styre og andre interesserte oppdaterte på trafikkutvikling og hva vi jobber med i havneselskapet. 

Høstens flaskepost er her! 🍂 

Oktober er her og det er tid for en oppsummering av årets tredje kvartal.

Både antallet anløp og mengden gods har fortsatt den positive utviklingen vi så etter andre kvartal, slik at vi ser en økning sammenlignet med i fjor både når det gjelder tredje kvartal og året under ett.

Cruisesesongen er ikke helt over enda, men selv med 3 kanselleringer av "store" skip grunnet dårlige vær-/vindforhold, har vi allerede passert fjoråret i antall cruisegjester til regionen med 22 anløp og 16 962 gjester så langt i år. Vi krysser fingrene for at de siste to anløpene nå i oktober kan gjennomføres som planlagt.

Kvartalsrapporten for 3. kvartal viser at vi har god kontroll og ligger over budsjett på antatt positivt resultat.

Vi har gjennomført 10-faktor medarbeiderundersøkelse, noe vi gjør annet hvert år. Resultatene er gjennomgått og diskutert i plenum, og vi har blitt enig om tiltak som kan iverksettes for å forbedre eller forsterke de ulike faktorene som måles.

Vi har også gjennomført lønnsforhandlinger i henhold til Bedriftsavtalen. Rammen for årets lønnsoppgjør var 4,4 prosent.

Med ønske om en god og produktiv høst og en fin høstferie for dere som skal nyte av noen fridager.

Høsthilsen fra alle oss i Kristiansund og Nordmøre Havn

«Costa Favolosa» med 3496 gjester om bord besøkte Kristiansund den 20. august. Dronefoto: Per Kvalvik, Snøhetta Data AS.

Aktuelle saker

Mathias Holsen blir vår nye havneinspektør
I begynnelsen av 2026 går to av våre trofaste medarbeidere av med pensjon. Dette medfører noen interne omrokkeringer for best mulig å erstatte den kompetanse som forsvinner. Samtidig blir det en ledig stilling på havnevakta som havneinspektør – en nøkkelrolle i vår operative virksomhet.

Stilingen ble lyst ut før ferien og i august måned ble det gjennomført intervjuer. Vi mottok 30 søknader, deriblant en rekke meget gode kandidater. Vi er glade for å ha signert kontrakt med Mathias Holsen. Han er i dag styrmann på bøyelaster og har også bakgrunn fra Sjøforsvaret. Vi kommer tilbake med en nærmere presentasjon senere.

For å sikre god opplæring og overlapp, starter Mathias hos oss allerede den 1. november.


Behandling av budsjett 2026–2028
Havnestyret har i møte 24. september behandlet foreløpig budsjett for kommende år. Vi mangler fortsatt beregning av selvkost, i tillegg til at vi må se nærmere på avskrivninger og balanse. Budsjettet kommer derfor til ny behandling i november, før oversendelse til representantskapet (havnerådet).

Foreløpig budsjett for 2026 viser et overskudd på 3,9 millioner kroner. Budsjettet er basert på virkelige tall pr. 31. august 2025 og budsjett for de siste fire månedene av 2025. Vi har som vanlig budsjettert konservativt, det vil si at ved tvil settes kostnader noe høyt og inntekter noe lavt. Vi har forstøkt å ta ned kostnader til oppgraderinger for å oppnå et resultat i 2026 som kan bygge likviditet til nye, viktige havneinvesteringer i distriktet.


Planlegger offisiell åpning av Vikan i desember
I slutten av april var utbyggingen av ny kai på Vikan på Smøla ferdigstilt. Asfaltering av bakareal, VA-system og teknisk anlegg har imidlertid latt vente på seg. Dette skal være ferdigstilt tidlig i desember.

Sammen med Smøla kommune planlegger vi nå for offisiell åpning av anlegget i uke 50.


Bygging og utleie av hall ved Fiskeribasen/Bentneset
Vi jobber aktivt med videre utvikling av området som KNH disponerer på Fiskeribasen for å tilrettelegge for økt håndtering volumkrevende gods over kaien der.

Det er et uttrykt behov for mer areal til lagerformål. Vi jobber med tre alternative løsninger med tanke på hvem som skal sette opp hallen og opparbeide utearealet. Det er mulig at prosjektet blir avklart før årsskiftet med bygging i 2026.


Vellykket visningstur med cruiserederier
Nylig var Kristiansund vertskap for en gruppe med 17 representanter fra cruiserederier og -agenter under Cruise Norway sin "FAM trip" (visningstur) – en mulighet som byr seg omtrent hvert tredje år.

I år valgte vi å fokusere på Grip, som fortsatt har mye uutnyttet potensiale i cruisemarkedet, og kommende produktnyheter for cruisegrupper. Vi besøkte Lossuisgården, Normoria med operaen og Nordmørsmusea, og Nordic Light. I tillegg sto selvsagt trekkplasteret Atlanterhavsveien på programmet. Det ble også tid til en tur opp til Varden og besøk i Kirkelandet kirke. I kombinasjon med med god mat og drikke på Kranaskjæret og Bryggekanten Brasserie, fikk gjestene våre et godt inntrykk av bredden i hva byen og regionen kan tilby.


Dialog om mulig parkeringsanlegg på Devoldholmen
Kristiansund kommune, Devoldholmen Utvikling AS og Kristiansund Parkering AS ønsker at det bygges felles parkeringshus i høyden over ny kollektivterminal ved Campus Kristiansund. Det er Statens Vegvesen (SVV) som blir byggherre for kollektivterminalen, fordi den blir liggende i enden av en riksvei. SVV vil legge til rette for parkeringshus, dersom andre betaler for dette.

Bygging av kollektivterminal og parkeringshus forutsetter at SVV og KNH blir enige om betaling for grunnen. I tillegg må KNH sin parkeringsplass med 60 plasser for leietakere i Astrups gate 9, flyttes/erstattes. Det er uklart når avtale om grunnavståelse kan være klar.


Ledige lokaler i Nordmørsterminalen
I vårt næringsbygg på Devoldholmen har vi to ledige lokaler på 150 hhv. 185 m2 til kontor eller annen næringsvirksomhet. God standard, kort vei til alt og nærmeste nabo med Campus Kristiansund.

> Les mer og se planskisse eller ta kontakt med oss for visning!

Ønsker du å motta Flaskepost fra havna?

Ved å melde deg på vår e-postliste, mottar du vårt nyhetsbrev Flaskepost en gang hvert kvartal. 

Bruinspeksjoner Kristiansund og Aure

18 august 2025

Møre og Romsdal fylkeskommune skal utføre inspeksjoner av bruer over seglingsløp i uke 35 (25.-29. august 2025). Større skip som skal passere i arbeidsperioden kan varsle på forhånd, slik at arbeidet kan settes på pause.

Flaskepost og sommerhilsen

01 juli 2025

En gang i kvartalet hiver vi ut en flaskepost for å holde eiere, styre og andre interesserte oppdaterte på trafikkutvikling og hva vi jobber med i havneselskapet. 

Costa Favolosa kansellerer

17 juni 2025

Det er dessverre bekreftet at «Costa Favolosa» ikke anløper Kristiansund som planlagt onsdag 18. juni. Årsaken til kanselleringen er værforhold. 

Scroll til toppen