Mathias på plass hos havnevakta

Vår nye havneinspektør Mathias Holsen håndterer grov sjø og store skip uten problemer, men har fått høre at han i en alder av 25 år fortsatt ikke er helt venn med å bruke ostehøvel. Heldigvis har vi ferdigskivet ost på lunsjbordet.

Bilde: De siste dagenes snøfall har medført en god del måking for vår nye havneinspektør Mathias Holsen, som er opptatt av å sikre trygge forhold for fartøy, mannskap og andre som ferdes på kaia.

Som havneinspektør får Mathias en nøkkelrolle i vår operative virksomhet, med fokus på å tilby en trygg og sikker havn, yte god service og ha fornøyde havnebrukere.

Mathias kommer fra en stilling som styrmann på bøyelaster. Til tross for sin unge alder, har han mye og variert maritim erfaring, blant annet fra Sjøforsvaret. Han ble plukket ut blant over 30 søkere på den ledige stillingen.

Inkluderende og trygt

Velkommen til KNH, Mathias, hvordan har de første tre ukene i ny jobb vært?
– Bra! Jeg har vært med på kaibefaringer, mottak og håndtering av anløp og fått innføring i rutiner, sikkerhet og systemer. Kollegaene mine har vært svært inkluderende og gjør det trygt å komme inn i rollen, sier Mathias.

Nå ser han frem til å bygge videre på sin lokalkunnskap og ta mer ansvar i den operative driften.

– Jeg gleder meg også til å få et bredere innblikk i hvordan havna jobber for å ligge i toppsjiktet, og til å bruke min erfaring og kunnskap fra bøyelast og kystvakt i landbasert arbeid, sier Mathias.

Hva blir dine viktigste oppgaver som havneinspektør?
– Å sikre god og tett dialog med kunder, skip og eksterne aktører. I tillegg sørge for god service, levere tjenester samt trygg og effektiv trafikk i havna og distriktet gjennom tilsyn og oppfølging av sikkerhetskrav, forklarer Mathias.

På spørsmål om hva som er det beste med å jobbe i KNH, har han mange lovord å komme med.

– Det sterke maritime miljøet, det høye fokuset på sikkerhet og serviceinnstillingen, effektiviteten, den store aktiviteten på et kompakt område og et godt arbeidsmiljø der alle drar i samme retning. Det gjør det både motiverende og lett å trives, avslutter Mathias.

Interne opprykk

Den ledige stillingen på havnevakta kommer som en følge av interne omrokkeringer.

I begynnelsen av 2026 går to av våre trofaste medarbeidere av med pensjon. Driftssjef Svein Skomsøy tar over stillingen som havnekaptein, mens ledende havneinspektør Bjørnar Eresvik blir ny driftssjef. Mathias kommer til å bemanne havnevakta sammen med havneinspektør Christoffer Gården. I tillegg har vi et par tilkallingsvikarer på havnevakta, som bidrar til at turnuskabalen går opp.

360-bilder fra Kristiansund og Smøla

30 oktober 2025

Vi kan nå presentere interaktive 360 panoramabilder fra utvalgte kaianlegg i Kristiansund og på Smøla med gode muligheter til å utforske områdene. 

Sørsundet stengt til mai 2026

22 oktober 2025

Fra mandag 27. oktober 2025 til mai 2026 blir Sørsundet i Kristiansund stengt for all båttrafikk. Årsaken er det omfattende og pågående utbedringsarbeidet på Sørsundbrua.

Scroll til toppen