Over 20 000 cruisegjester besøkte Nordmøre
Til sammen 24 cruiseskip med 20 209 gjester om bord anløpte regionen i 2025, en økning på 25 prosent fra året før. Vi må helt tilbake til 2015 for tilsvarende passasjertall.
KNH er nå en av over 450 norske virksomheter som er medlem i UNGC sitt lokale nettverk i Norge og dermed forplikter oss til å bidra til et ansvarlig næringsliv.
Havnefogd Knut Mostad (fra venstre) og ansvarlig for marked og samfunnsansvar Erika Indergaard møtte UNGC sin regionleder Eirik Kanck i fjor for å snakke om bærekraft og mulighetene for medlemskap i organisasjonen.
UN Global Compact (UNGC) er FNs organisasjon for bærekraftig næringsliv med over 23 600 bedrifter i 167 land som medlemmer. I Norge har man for øyeblikket over 450 medlemmer. Kristiansund og Nordmøre Havn IKS har nettopp fått medlemskapet godkjent etter søknad til FNs generalsekretær António Guterres.
Som medlem forplikter vi oss til å følge FNs 10 prinsipper for ansvarlig næringsliv, og rapportere årlig på dem. Disse prinsippene gir føringer for hvordan bedriften sikrer ansvarlig drift innen områdene menneskerettigheter, arbeidsliv, antikorrupsjon og miljø.
Vi ferdigstilte vår plan for miljø og bærekraft i fjor, og vil bruke UNGC sin kompetanse til å finne gode løsninger for vårt bærekraftsarbeid.
– Bærekraftsmålene er tydelige på at næringslivet er en del av løsningen, og må ta ansvar. Vi tar sikte på et intensivert fokus på miljø og bærekraft i årene som kommer. Vi er nå i gang med å sertifisere oss som Miljøfyrtårn, og mange av kriteriene vi må oppfylle kan også relateres til FNs bærekraftsmål, sier havnefogd Knut Mostad.
I februar 2022 opprettet UNGC et regionskontor i Kristiansund, noe som har bidratt til at bærekraft har kommet på agendaen hos enda flere lokale og regionale bedrifter.
– Vi synes det er ekstra gøy å ha et regionkontor her i Kristiansund. Det gir en følelse av å komme tettere på, og den store økningen av medlemsbedrifter i regionen er viktig for både for nettverk og kompetansedeling. Det blir nyttig når vi skal sende inn inn vår første fremgangsmelding («Communication on Progress») i juni neste år, sier Erika Indergaard, ansvarlig for marked, kommunikasjon og samfunnsansvar i KNH.
Til sammen 24 cruiseskip med 20 209 gjester om bord anløpte regionen i 2025, en økning på 25 prosent fra året før. Vi må helt tilbake til 2015 for tilsvarende passasjertall.
Vår nye havneinspektør Mathias Holsen håndterer grov sjø og store skip uten problemer, men har fått høre at han i en alder av 25 år fortsatt ikke er helt venn med å bruke ostehøvel. Heldigvis har vi ferdigskivet ost på lunsjbordet.
Vi kan nå presentere interaktive 360 panoramabilder fra utvalgte kaianlegg i Kristiansund og på Smøla med gode muligheter til å utforske områdene.