Flaskepost og årets julehilsen🎄
En gang i kvartalet hiver vi ut en flaskepost for å holde eiere, styre og andre interesserte oppdaterte på trafikkutvikling og hva vi jobber med i havneselskapet.
Fra mandag 27. oktober 2025 til mai 2026 blir Sørsundet i Kristiansund stengt for all båttrafikk. Årsaken er det omfattende og pågående utbedringsarbeidet på Sørsundbrua.
Sørsundbroa i Kristiansund. Foto: NettStudio AS, skjermbilde fra pvr360
21.10.2025: Pressemelding fra Møre og Romsdal fylkeskommune
Broeier Møre og Romsdal fylkeskommune skal gjennomføre forsterkninger for å sikre brua mot både vindlast og skipspåkjørsler.
Arbeidet utføres av Christie & Opsahl AS, og omfatter forsterkning av fundament, fenderplate og tårn. Det skal utføres sjøarbeid på begge sider av brua, inkludert dykking, bruk av lektere og forskaling av armeringsarbeid under vann. Mesteparten av arbeidet vil ikke være synlig før støpingen starter.
– For sikkerheten til dem som utfører arbeidet under vann, er det viktig at Sørsundet er helt stengt for båttrafikk mens arbeidet pågår, sier prosjektleder Aksel Blø i Christie & Opsahl.
I dag er det allerede forbudt for fartøy over 24 meter å passere under brua, nettopp for å hindre påkjørsel. Under anleggsperioden blir Sørsundet fysisk stengt med gule bøyer med blinkende lys. Omkjøring skjer via Markussundet.
Det blir etablert merket led for sjøtrafikk til og fra Kristiansund Småbåtlag på Innlandet.
Fylkeskommunen ber alle båtførere om å respektere stengingen og vise hensyn til anleggsarbeidet.
En gang i kvartalet hiver vi ut en flaskepost for å holde eiere, styre og andre interesserte oppdaterte på trafikkutvikling og hva vi jobber med i havneselskapet.
Smøla-ordfører Svein Roksvåg og styreleder i KNH, Eilif Lervik, kappet tauet sammen under åpningen av den nya kaia på Vikan torsdag 12. desember.
KNH har signert ny samarbeidsavtale med Kristiansund Ballklubb (KBK) for 2026.